Anason Yağı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Anason yağı, tıbbi aromatik olarak kullanıldığı gibi alkole eklendiğinde rakı elde etmemizi sağlayan bir yağdır. Anason bitkisine, tıbbi ve aromatik alanda kullanılması için faklı, alkole aroma vermesi için farklı işlemler uygulanmalıdır. Aynı anason tohumu iki farklı şekilde işlenerek kullanım alanı belirlenir.

Tıbbi ve Aromatik Amaçlı Anason Yağı

Tıbbi ve aromatik amaçlı anason yağı, daha çok aktarlarda bulunur. Anason tohumlarının soğuk sıkım dediğimiz preslenmesi sonrasında elde edilir. Soğuk sıkım anason üretiminde, genellikle maliyeti nispeten düşük olan yıldız anason kullanılır. Anason yağı, yıldız anason yağı dahi olsa maliyeti çok yüksek olduğu için genellikle saf halde satılmaz, içine farklı yağlar eklenerek satılır.

Alkol Yapımında Kullanılan Anason

Alkol yapımında kullanılan anason distilasyon yöntemiyle üretilmiş olmalıdır. Yıldız anason yerine ülkemizde yetişen tane anason kullanılmalıdır.

Anason Yağı Hakkında Bilinmesi Gerekenler - Tane anason

Anason Yağı Hakkında Bilinmesi Gerekenler – Tane anason

Anason Aroması:

Laboratuvar ortamında elde edilen aroma moleküllerinin mono propilen glikol ya da yağ üzerine eklenerek yağ bazlı (yağda çözülen) ya da su bazlı (suda çözülen) olmak üzere iki farklı alan için üretilmiş sentetik aroma vericilerdir. Aroma vericilerdeki kullanım miktarı konsantrasyon değerine göre değişiklik gösterir. Eğer kullanım miktarı binde bir ile binde beş arasında kullanılıyorsa bu yüksek konsantrasyona sahip bir aroma verici olduğunu gösterirken daha fazla kullanılması durumunda düşük konsantrasyona sahip bir aroma verici olduğu anlamına gelir.

Virago Anason Yağı Hangi Türe Giriyor?

Virago Anason yağı

Virago Anason yağı

Sitemizde bulunan anason, tane anasondan distilasyon yöntemiyle elde edilmiş yüksek saflık değerinde anason yağıdır. Ürünü detaylı incelemek isterseniz tıklayınız.

Anasonun tarihçesi:

Anason yağının kökleri Asya’ya dayansa da en çok Akdeniz’de yaygındır. Şu anda İspanya, Fransa, Rusya ve Türkiye’de üretimi vardır. Aslında ilk çıkışında Romalılar sindirim sağlığını geliştirmek için yemeklerden sonra tükettikleri bir kekte rezene ile birlikte tüketirken, Mısırlılar ise anasonu ekmekte bir baharat olarak kullanmıştır.

Anason genellikle rezene (Foeniculum vulgare) ile karıştırılır, çünkü her iki bitki Apiaceae familyasından gelir ve benzer bir tada sahiptir. Anason ayrıca Asya ülkelerinde yaygın olarak kullanılan Çin yıldız anason (Illicium verum) adı verilen başka bir bitki ile karıştırılır (yukarıda Yıldız anason diye bahsettiğimiz anason; bu anason rakı yapımına uygun değildir)

Yıldız anason rakıda kullanılmaz!

Yıldız anason rakıda kullanılmaz!

Anasonun Yararları ve Zararları

 • Narkotik ve yatıştırıcı – Epilepsi ve histerik atakları kolaylaştırabilir
 • Ağrı kesici – Artritik ağrı için rahatlama sağlayabilir
 • Antiseptik – Yaraları temizlemek ve enfeksiyonlara karşı korunmak için kullanılır
 • Dekonjestan / balgam söktürücü – Solunum yollarında tıkanıklığı ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir
 • Aroma Verici / Tatlandırıcı ajan – Yiyecek ve içecekler için bir aroma verici olarak kullanılabilir (salata ve çorbalarda(
 • Gıda işleme sürecinde- Anason ve anason yağları, biberli, pizza sosları, İtalyan sosisi ve benzeri gıda ürünleri gibi işlenmiş etlerde kullanılır.
 • Anne sütü üretimi – Fitotojenik özelliklere sahiptir
 • Libido arttırıcı – Eski zamanlarda afrodizyak olarak kullanılmıştır
 • Doğal baş bitleri çıkarıcı – Hindistan cevizi yağı gibi, anason yağı kimyasal bit tedavilerinden daha güvenli bir alternatiftir
 • İnsektisit – Anason yağı, böceklere zehirlidir
 • Ağız sağlığı için – Diş macunlarına, ağız gargaralarına ve şuruplara eklenebilir
 • Koku – Sabun, deterjan, losyon ve cilt kremlerine eklenebilir

Anason tohumlarında bulunan anethol ve estragol, bilinen bir hepatotoksin ve karsinojen olan safrole adlı bileşiğe benzer bir yapıya sahiptir. Anetol ve estragol maddelerinin, kemirgenlerde toksisiteye yol açtıkları gösterilmiştir ancak, anason yağı insan tüketimi için genellikle güvenli sayılır. Aşırı olmayan seviyelerde tüketildiğinde veya kullanıldığında insanlar için bir tehdit oluşturmaz.

Kaynak

Anason yağı ile ilgili soru: 1 litrelik 96 derece alkolde 45 dereceye seyrelttikten sonra rakı yapmak için anason yağı kaç ml, gliserini kaç ml kullanılır? Ayrıca yaş üzüm aramosı da eklemek istersem kaç ml ilave etmem gerekiyor

Virago Anason Yağı (rakı için): 1 litre %96 etil alkole 4,2 ml anason yağı ekleyin ve çalkalayın. Yüksek alkolde anason yağı daha iyi çözüleceği için seyreltmeden önce anason yağı eklemek gerekiyor. Daha sonra 1, 12 litre (binyüzyirmi mili litre) su ekleyerek seyreltme işlemi yapın. Böylece elinizde %45 alkol içeren toplam 2,12 litre rakı elde etmiş olacaksınız.

Virago Yaş Üzüm Aroması: %45 alkol içeren bitmiş rakıya litre başına 1 ml yaş üzüm aroması eklemeniz gerekiyor. Elinizdeki tüm 2,12 litre litre rakının tamamına yaş üzüm eklemek isterseniz toplamda 2,1 ml yaş üzüm aroması eklemeniz yeterli olacaktır.

Yorumunuzu ekleyin

Güvenli Alışveriş

Geçerli SSL Sertifikalı bir sitedir. Satışla ilgili tüm sözleşmeler özenle hazırlanmıştır.

Kusursuz Ambalajlama

Her bir sipariş özenle paketlenir, sızıntı durumlarında iade koşulları uygulanır. Kargo ücreti sabit 6 liradır.

Kampanyalarımız

100 TL ve üzeri alışverişlerde kargo ücretsizdir ve her 100 TL'ye 1 adet 10 ml aroma hediye edilir (viski kitleri ve anason yağı hariçtir).