Nargile Tütünü için Hangi Aromalar ve Bazlar Kullanılabilir?

Müşterilerimizden gelen sorular doğrultusunda bu yazıyı hazırlama ihtiyacı duyduk. Başka sorularınız varsa yorumlarda sorabilirsiniz, önemli gördüğümüz soruların cevaplarını bu sayfaya ekleyeceğiz.

 

Nargile tütünlerinde yağ bazlı mı su bazlı mı aromalar kullanmalıyım?

Nargile, yüksek sıcaklıklarda aromalandırılmış tütünün buharlaştırılması sistemine dayanır. VG/PG karışımları ile ıslatılan tütünün vereceği duman ve tat performansı yüksek olacaktır. Kullanacağınız aromanın tek başına VG, tek başına PG veya VG/PG karışımı içinde çözülmesi gerekiyor. Bu nedenle SU BAZLI AROMALARIN kullanılması daha uygundur.

Elimdeki Virginia tütünleri demlendirmek için hazırlayacağım likit karışımında VG ağırlıklı bir baz mı kullanmalıyım yoksa PG ağırlıklı bir baz mı kullanmalıyım?

Nargile tütünlerinden alınan nikotin, kullanılacak tütünün işlenmesine göre değişiklik gösterir. Virginia tütünüyle tömbeki tarzı sarımda daha yüksek nikotin alınırken, VG / PG karışımlı işlenmiş tütünden aroma, buhar ve duman daha yoğun alınır. Sizin beklentiniz nikotin, aroma, buhar ve duman performansını bir arada almaksa %80 VG %20 PG bir baz kullanmanız daha iyi olacaktır.

Su bazlı aromalar mı tercih etmeliyim? Anason yağı kullanabilir miyim?

Aromalar çözüldükleri bileşenlere göre sınıflandırılır. Yağ bazlı aromalar kek, kurabiye ve kokteyl yapımında daha yoğun kullanılır. Kullanacağınız aromanın VG/PG karışımında çözünmesi gerektiği için su bazlı aromaları tercih etmelisiniz. Ayrıca nargile közünde yüksek ısıya maruz kalacağı içinde yağ bazlı aromalar bu ısıya dayanıklı değildir.

Anason yağı, adı üstünde yağ olduğu için normal şartlarda yüksek ısılarda solunmaya uygun değildir.

İzlediğim nargile tütünü yapımı videolarının birçoğunda gliserin yerine pekmez, bal, şeker kamışı melası gibi malzemeler kullanılıyor. Bu yüzden Gliserin ile pekmezi ya da şeker kamışı melasını %50 oranında karıştırarak kullanmak istiyorum. Bu bir sorun yaratır mı sizce?

Pekmez, şeker melası veya bal gibi aroma içeren tatlandırıcıların ısı dayanımı düşüktür. Kullanacağınız gliserin türevlerinin (yani PG ve VG) ısı dayanımı 250 derecenin üzerindedir. Kullanacağınız farklı bir bileşen (örn. Pekmez) içindeki şeker miktarına göre ısıya dayanabilir ancak bu dayanım 150 dereceyi geçmez. Yüksek ısıya maruz kalan bu tip bileşenler yüksek ısılarda kanserojen etki gösterebilir. Yüksek ısıya dayanabilen aromalar sentetik aromalardır.  Doğal veya doğala özdeş aromalar yüksek sıcaklıklarda akciğerinize çektiğinizden zararlı olabilir.

Overpack nedir?

Fazla yükleme anlamına gelen bu kelime, nargilelerde tütünün çok fazla kullanılması ve bu sayede tütünün ve aromanın çok yoğun alınması anlamında kullanılıyor. Bizim tavsiye ettiğimiz bir içim şekli değildir.

Doğal malzemeleri aroma olarak kullanabilir miyim?

Hayır. Doğal aromalar örneğin taze üzüm, kahve vs yüksek sıcaklıklara dayanıklı değildir. Sentetik aromalar ve VG-PG 250 dereceye kadar yanmaz ve dayanıklıdır. Bu nedenle sentetik aroma kullanılmasını öneriyoruz.

Tütünü alır almaz direkt gliserin veya gliserrin+PG karışımıyla ıslatarak kullanabilir miyim?

Bulacağınız tütünün kalitesi çok önemlidir ancak bu tütünün satış noktaları çoğu zaman denetimli yerler değildir. Bu nedenle kullanacağınız tütünü önce normal su ile ıslatıp güzelce yıkayıp süzmenizi tavsiye ederiz. Böylece tütün üzerindeki ilaç, toz gibi maddeler temizlenmiş olacaktır. Tütünü süzdükten sonra tercihen %80gliserin – %20propilen glikol (%80VG – %20PG) kullanarak tütünü tekrar ıslatabilirsiniz. Su bazlı aromalarımızdan hepsi nargile tütünü için uygundur.

Ne kadar aroma ve gliserin kullanmalıyım?

Nargile tütününüzü temizledikten sonra örneğin 150 gr tütüne 100 ml gliserin veya 80 ml gliserin+ 20 ml propilen glikol ekleyebilirsiniz (propilen glikol içimi sertleştirmek içindir, gliserin bol buhar verir). İlave olarak şeker, bal, pekmez gibi ürünler kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Aroma olarak %10 çoğu zaman yeterli olacaktır. Bu sonuçla tahminen 20 ml civarında yüksek ısıya dayanıklı sentetik aroma kullanabilirsiniz.

 

Efektör kullanımını önermiyorum. Bu sitedeki tüm su bazlı aromalar nargile aroması olarak kullanılabilir.

Yorumunuzu ekleyin

Güvenli Alışveriş

Geçerli SSL Sertifikalı bir sitedir. Satışla ilgili tüm sözleşmeler özenle hazırlanmıştır.

Kusursuz Ambalajlama

Her bir sipariş özenle paketlenir, sızıntı durumlarında iade koşulları uygulanır. Kargo ücreti sabit 6 liradır.

Kampanyalarımız

100 TL ve üzeri alışverişlerde kargo ücretsizdir ve her 100 TL'ye 1 adet 10 ml aroma hediye edilir (viski kitleri ve anason yağı hariçtir).