Su Bazlı Virago aromalarını inceledim- 19 tanesi

Virago Kimya şirketi bana bloğumdan ulaştı ve numune olarak tam 23 adet 10ml şişelerde su bazlı aroma gönderdi. Bana gönderdikleri sırada bazı aromalar etiketli değildi. Sertaç beyin ricası üzerine bu yazıyı kendi sitelerinde yayınlamayı kabul ettim. Sitenin İngilizcesi hazırlanıyormuş ve özellikle dış pazarlar için bu tip yazıların gerekli olduğunu söylediler. Bu yazıda incelediğim 19 adet Virago su bazlı aromanın kendi açımdan yorumları yer alıyor. Diğer 4 aromayı (incir, hafif tütün, kivi, karamel) henüz denemedim.

İçerik yöneticisi şifresiyle yazdığımdan fotoğrafları kendim yükleyemedim, mail ile gönderdim. Net görünüm için görsellerde düzenleme yapıldı. Ben sadece yazı olan kısımları yazdım.

Bu yazı için herhangi bir ücret almadım. Bu aromaları, benim gibi kullanacaklara yol göstermesi ve Virago şirketinin bazı aromaları tekrar değerlendirmesi için yazıyorum. Önceden tüm Optimaroma aromalarını %8 ile kullanıyorduk ama Virago aromalarında bu oran geçerli değil. Bazı aromalar için %8 çok fazla. Ürün açıklamalarını değiştirmelerini de rica edeceğim.

Sorumluluk konusu:

Yorumlar, benim şahsi damak tadını yansıttığından benim beğenmediğimi başkaları beğenebilir. Okurken bunları da dikkate alınız. Okuyucu açısından sorumluluk kabul etmiyorum. Etiketlerin üzerinde “Menşei Türkiye” yazdığı için bu firmaya destek veriyorum. Ayrıca sitede yer alan Propilen Glikol yazısını gerçekten çok taktir ettim. Bu tip siteleri desteklemek lazım. İnşallah eski Optima müşterileri de benim gibi İçerik Yöneticisi olarak siteye katkıda bulunur. Eksiklerim hatalarım varsa affola diyelim. Yazdıklarım Virago Kimya şirketini bağlamaz. İstediğim zaman yazıyı kaldırma ve kendi blogumda yayınlama hakkım saklıdır.

Genel Yorumlarım:

Virago su bazlı aromaları genel olarak beğendim. Damak tadından bağımsız olarak, bazı aromalar daha güçlü bazıları daha hafif kalırken, bazılarını beğenmedim veya isimlerine benzetemedim. Sanırım bu kısımlar işinize yarayabilir. Genel puanlama ve özetten sonra her bir aroma için fikirlerimi ilgili aroma başlığı altında bulabilirsiniz.

En beğendiğim ve benden tam not alan aromalar:

 1. Virago Hindistan Cevizli Kurabiye aroması (Bir yıldır elimden düşmeyen Optimaroma Tatlı Kraker’den daha başarılı, denediğim en iyi aromaydı, tek başına hala tüketiyorum, tam olarak damak tadımı yansıtıyor),
 2. Virago Tarçınlı Vanilya aroması (tek başına da güzel, karıştırdığım tüm likitleri güzelleştirdi),
 3. Virago Karpuz aroması (meyve sevmediğim halde çok beğendim, hatta baya tükettim, taze karpuz tadı),
 4. Virago Ejder Meyvesi aroması (gerçekten hoş, rahat içimli gün boyu tüketilebilir başarılı bir aroma)

Ayrıca Virago Badem ve Virago Hindistan cevizi aromalarına, tek başlarına olmasa da diğer aromalarla gösterdikleri müthiş uyumdan ve güzel içimlerinden dolayı 10 puan verdim. Bu 6 Virago su bazlı aromayı gözüm kapalı tavsiye ederim.

Kesinlikle beğenmediğim aromalar

 1. Virago Türk Tütünü aroması (en fazla %6 olmalı, sert tatsız tuzsuz bir tütün),
 2. Virago Muzlu Puding aroması (muzu sevmediğim için beğenmemiş olabilirim),
 3. Virago Filtre Kahve aroması (çok hafif, en az %10 gerekiyor, %8 ile hafif geldi).

Gün boyu içilebilir ve hoş tadı olanlar

 1. Virago Çilekli dondurma aroması (Optimaroma Çilek aromasını pek sevmiyorum ama bunu içebildim, değişik bir hissi var, ama güzel),
 2. Virago Bademli Kek aroması (Optimaroma Tatlı kraker’in neredeyse aynısı, badem çok hafif. Tatlı kraker en sevdiğim aromalardan biri olduğundan haliyle bunu da çok beğendim ama aromayı özgün bulmadım. Tek başına gün boyu içilebilir)
 3. Virago Mango aroması (FA Mango aroması yüzünden mangodan nefret etmiştim ama bu aroma çok daha hafif ve rahat içim sunuyor, meyve aroması olmasına rağmen beğendim)
 4. Virago Limonata aroması (bu aromaya haksızlık etmişler, baya limon aroması aslında, hiç fena değil),
 5. Virago Peynirli Kek aroması (TFA’nın Cheescake aromasının aynısı gibi geldi, tek başına rahat içiliyor)

Eh dediğim aromalar

 1. Virago Çikolatalı Süt aroması (demlenince çok karardığı için içmiyorum, tadı fena değil. Aromanızla muhallebi yaptım 🙂 Muhallebide daha güzel oldu. İçilir mi içilir ama çikolatalı süt tadını pek almadım. %8 çok yüksek geldi. önerilen oran bence %4 falan olmalı. Bu aromanın karışım oranını tekrar kontrol etmenizi rica ederim. Başka birisi olsa yüksek puan verebilirdi ama oranı %8 derseniz içilmez bence).
 2. Virago Kahve Karamel aroması (kahve aromalarını genel olarak sevmiyorum, sert Türk kahvesi, eşim beğendiği için eh dedim, ama ben içmem, Optima’nın sakızlı kahve aromasını da sevmezdim, fotoğrafını çekmemişim)

Reçetelere yakışacağını düşündüğüm aromalar (tek başına içim için uygun olmayanlar):

 1. Virago Fındık aroması (Optimaroma Fındıklı tütün aromasındaki fındık, fotoğrafını çekmeyi unutmuşum),
 2. Virago Hindistan cevizi aroması (bence mükemmel, her şeye yakışıyor, tek başına bile güzel)
 3. Virago Kavrulmuş Fındık aroması (Fındık aromasından çok farklı değil, neden çıkardıklarını anlamadım, fotoğrafını çekmedim, çok az demledim)
 4. Virago Badem aroması (Gerçekten güzel tatlı bir badem aroması, tüm kurabiyelere tatlı badem tadı verir)

Yorum yapamadığım aroma

Virago Mentol kokteyli aroması (mentol aromalarının her çeşidinden nefret ederim, sırf söz verdiğim için zorla içmeye çalıştım, aşırı sert mentol)

 

Tek tek aromalar hakkındaki yorumlarım ve naçizane puanlamam

1. Virago Hindistan Cevizli Kurabiye aroması – 10 / 10 – FAVORİM

Optimaroma Tatlı kraker aromasını uzun zamandır tüketiyorum, her türlü aroma reklamına ve beni sabit fikirli olmakla suçlayan bazı arkadaşlarıma rağmen 1,5 yıla yakın süredir ağırlıklı olarak tatlı kraker aromasını kullanıyordum. Sizden gelen 10 ml’nin tamamını içip bitirdim. Bu aroma bence tatlı krakerden daha güzel, biraz daha şekerli. Aromayı %8 oranda kullandım. Bence tam oranı bu, belki %7 de olur ama ben %8 ile kullanırım. Yanında başka hiçbir aromaya gerek yok. Tek başına gün boyu içilebilir. Özgün bir aroma, daha önce hiç böyle bir aroma kullanmadım.

Önerdiğim kullanım oranı: %8, Verdiğim puan 10 / 10Virago Hindistan Cevizli Kurabiye aroması

2. Virago Tarçınlı Vanilya aroması – 10 / 10

Tarçın ve vanilyayı bir arada verdiği için hoşuma gitti. Ayrıca çok güçlü bir aroma. Tütünle çok yakışacağını tahmin ediyorum. Vanilyadan dolayı pastahane aromalarıyla da uyum sağlayacaktır. Vanilya tadı daha baskın. Tarçın zaten sert ve kendini hissettiren bir tat. Gerçekten beğendim. Tek başına kullanmam sanırım. Başka aromalarla karıştırınca daha güzel oldu. Meyve hariç neredeyse tüm aromalarla karıştırarak denedim, hepsi güzel oldu. Bu aromayı %8 ile kullandım ama bence tek başına demlenecekse %6 yeterli, karışımlarda %2 yeterli olacaktır.

Önerdiğim kullanım oranı: %6, Verdiğim puan 10 / 10Virago tarçınlı vanilya aroması

3. Virago Karpuz aroması – 10 / 10

Meyve sevmeyenlere bile kendini sevdirecek kadar güçlü bir aroma. Virago su bazlı aromaları içindeki meyve aromalarından Karpuz ve Ejder Meyvesi gerçekten çok hoşuma gitti. Bu aromaların mentol ile de yakışacağını düşünüyorum. Ben %8 ile kullandım ancak %10’u da deneyeceğim. Aslında %8 yeterli oldu, o kadar beğendim ki daha çok aroma ile acaba daha çok karpuz tadı alır mıyım diye merak ediyorum. Deneyen varsa yazarsa sevinirim. Bu aromaya kimse kötü diyemez bence.

Önerdiğim kullanım oranı: %8, Verdiğim puan 10 / 10

Virago karpuz aroması

4. Virago Ejder Meyvesi aroması – 10 / 10

Bu aroma için, Virago karpuz aromasına ne yazdıysam aynı şekilde düşünüyorum. Karpuzdan bir tık daha güçlü. Bu aroma %7 ile de kullanılabilir. Tatlı bir meyve. Dragon fruit daha önce hiç denememiştim, başka aromaları tatlandırmak için de kullanılabileceğini düşünüyorum. Aromada kusur bulamadım. Meyve sevmeyen bana bile kendini içirtti.

Güncelleme: 15 gün sonra rengi hala şeffaftı ama 1 ay sonra rengi kreme döndü.

Önerdiğim kullanım oranı: %7, Verdiğim puan 10 / 10

Virago ejder meyvesi aroması

5. Virago Türk Tütünü aroması – 2 / 10

En beğendiklerimden sonra, en beğenmediklerimi yazıyorum. Bu aromayı %8 ile demledim. Şekersiz, tatsız tuzsuz çok ağır bir tütün aroması. Karıştığı tüm aromaları bastıracağını düşünüyorum.Tütün aromalarıyla aram pek yok ama mesela Optima mix aromasında da tütün var, Optimaroma Fındıklı Tütün aromasında da tütün var, bu aroma onlar gibi değil. Optimaromadan çıkan tütünlerin hepsi çok iyi ve kaliteliydi ama bu aromayı beğenmedim. Neden beğenmediğimi tarif edemiyorum, sadece çirkin. Belki de %8 çok fazla gelmiştir. %6 ile deneyip yazıyı güncelleyebilirim.

Önerdiğim kullanım oranı: %6, Verdiğim puan 2 / 10Virago Türk tütünü aroması

6. Virago Muzlu Puding aroması – 2 / 10

Muz aromalarını oldum olası sevemiyorum. Aromayı ilk kullandığımda çok beğenmiştim (Troy 1x, damlatmalı) ama tanklı sistemde kullandığımda kötü bir tat aldım. Her zaman damlatmalı sistem kullanamayacağıma göre bu aromayı beğenmediğimi net bir şekilde söyleyebilirim. Muz tadı çok baskın, muz sevenler beğenebilir, ben beğenmedim. Vanilya tadı da aldım. %8 oranı bence doğru orandı. Daha fazlası ile güzelleşeceğini pek sanmıyorum.

Önerdiğim kullanım oranı: %8, Verdiğim puan 2 / 10

Virago muzlu puding aroması

7. Virago Filtre Kahve aroması – 4 / 10

Bu 4 puanı sırf rahat içilebilir olduğu için verdim, değilse aromayı beğenmedim. Bir kere çok hafif. Ben %8 ile kullandım ama bence %10 ile kullanılmalı. Yani aroma hafif ama çirkin değil. Hafif aromalara hiç bir zaman yüksek puan vermem. Kahve sevmediğim için de beğenmemiş olabilirim. Beğenenler varsa onlardan özür dilerim. Şeffafa yakın renkte kalması da puanını artırdı.

Güncelleme: Şeffaf renk yalan oldu. Aşağıda 1 ay sonra tesadüfen fark ettiğim renk değişimini görebilirsiniz. Resmen turuncu oldu. Yine denedim, hala aynı düşünüyorum, demlenince güzelleşmemiş, aynı kalmış. Demek ki geç demlenen bir aroma.

Önerdiğim kullanım oranı: %10, Verdiğim puan 4/ 10

Virago filtre kahve aroması

8. Virago Çilekli dondurma aroması – 9 / 10

Aromayı gerçekten beğendim diyebilirim. Türk tütününden sonra tükettim, hatta birkça kere daha 3, 5 ml civarı tükettim. Çilek diyemiyorum çünkü Optimaroma Çilek’ten hoşlanmamıştım. Bu aromadaki çilek daha güzel, sanki olgun çilek tadı gibi. İçerken boğazda serinlik hissi veriyor. İsminin yanlış olduğunu düşünüyorum. Belirli belirsiz bir vanilya tadı / kokusu var ama ben bu aromaya dondurma demezdim. Ama ne derdim, bilmiyorum 🙂 Aromalara isim vermek de zor olmalı. %8 ile kullandım ama %7 de gayet yeterli olacaktır.

Önerdiğim kullanım oranı: %7, Verdiğim puan 9 / 10

Virago cilekli dondurma aroması

9. Virago Bademli Kek aroması – 8 / 10

Kesinlikle güzel bir aroma yani tek başına gün boyu içilebilir. Ancak özgün bir aroma değil. Optimaroma Tatlı kraker aromasına çok benziyor. Hindistan cevizli kurabiye aroması da tatlı krakere benziyor ama o aroma daha özgün. Bu aromadaki badem tadını çok az aldım, badem biraz daha baskın olsaydı tam not verirdim. Kötü diyemem, tüm gün tek başına içilebilir türden. Karışımlarda da başarılı olacağını tahmin ediyorum. Ben %8 ile kullandım, %7 yeterli olacaktır. Karışımlarda %3’ün altında badem tadı alabileceğinizi sanmıyorum.

Önerdiğim kullanım oranı: %7, Verdiğim puan 8 / 10Virago bademli kek aroması

10. Virago Mango aroması – 7 / 10

Tropik meyvelerden mango aromasını, bir ejder meyvesi veya karpuz kadar beğenmedim ama onlardan çok da aşağıda değil. Mango aromalarıyla talihsiz anılarım var, şimdi bile hatırlayınca içim kalktı. Bu aroma, diğer yabancı mango aromaları gibi değil. Oldukça hafif ve gün boyu içilebilir tarzda bir aroma. Ben %8 ile kullandım ama %9 hatta %10 ile de kullanılabilir. Bu nedenle de puanını kırdım, sanki biraz daha fazla aroma kullansaydım daha güzel ve daha güçlü olacaktı diye düşünüyorum.

Güncelleme: Bu aromanın rengi 1 ay sonra turuncu oldu.

Önerdiğim kullanım oranı: %9, Verdiğim puan 7 / 10

Virago Mango aroması

11. Virago Limonata aroması – 8 / 10

Limonata aromasının ürün detayında şöyle yazıyor: Optima ekibi olarak bu aromayı limondan çok limonataya benzettiğimiz için bu ismi verdik. Buna katılmıyorum, aroma limonataya benzemiyor, bu aroma limon aroması. Tabii bu benim görüşüm. Tatlı bir limon. Mentol ile çok uyumlu olacağını tahmin ettiğim bir aroma. Limonata aromasındaki tek eleştirim biraz hafif gelmesi olabilir. Ben %8 ile kullandım ama %9 hatta %10 ile tek başına daha sert bir limon olabilirdi. Aromayı çok beğendiğim için yüksek puan verdim, bana göre hafif olduğu için puan kırdım. Karışımlarda %4’ün altında kullanılmasını tavsiye etmem.

Güncelleme: Aromanın rengi 1 ay sonra kreme yaklaştı. Fotoğraflarda iyi çıkmamış ama çok hafif bir renk koyulaşması oldu.

Önerdiğim kullanım oranı: %10, Verdiğim puan 8 / 10

Virago limonata aroması

12. Virago Peynirli Kek aroması – 8 / 10

Yukarıda da yazdığım gibi bu aromayı TFA’nın Cheescake aromasına çok benzettim. Tek başına rahat içiliyor. Gün boyu içilse de rahatsız etmez. Ben tarçın tadı aldım ama başkaları alır mı bilemem. Tarçının girdiği tüm aromaları beğeniyorum. Tatlı bir pastahane aroması. %8 ile demledim ve gayet yeterli oldu. Orijinal bir aroma değil yani bu aromanın çok benzerini daha önce tükettiğim için 2 puan kırdım ama güzel bir aroma.

Güncelleme: Bu aromanın rengi 1 ay sonra hafif koyulaştı. Son güncellediklerimi direkt cep telefonumdan çektim. Tam anlaşılmıyor.

Önerdiğim kullanım oranı: %8, Verdiğim puan 8 / 10

Virago Peynirli Kek aroması

13. Virago Çikolatalı Süt aroması – 6 / 10

Bu aroma hakkında yukarıya da ufak bir not düştüm. Aromanın kullanım oranını %8 olarak belirtmişsiniz. Bence bunu acilen düzeltin. Bu aroma %6’ının üzerinde bence çok sert. Rengi koyu kahverengi oluyor. Koyu kahverengi nedeniyle çok puan kırdım. Aslında tadı fena değil, tam olarak çikolatalı süt diyemem, nesquick tadı demek daha doğru sanırım. Zaten ürün açıklamasında onu ima etmişsiniz. Aroma, puding ve krem şantide de güzel, onu belirteyim. Ben genellikle beğenmediğim aromaları krem şanti ile kullanırım, bir de orada bakarım. Bu aromanıın yarısını o şekilde değerlendirdim, müthiş oldu. Diğer türlü, tek başına arada bir içilebilir, benim gün boyu içebileceğim bir aroma değil.

Önerdiğim kullanım oranı: %4, Verdiğim puan 6/ 10Virago çikolatalı süt aroması

14. Virago Kahve Karamel aroması – 5 / 10

Önceden Optimaroma sakızlı kahve diye bir aromanız vardı. Eşim çok severdi, ben hiç sevmezdim. Bu aroma sanki ona benziyor, bir tek sakız tadı eksik. O aromayı da sevmezdim, bu aromayı da sevmedim, eşim içiyor o ayrı. Tütünlerin hemen hepsiyle yakışıyor. Baskın bir kahve. %8 ile kullandım ama bence çok yüksek bir oran, %6 daha uygun olacaktır. %8 ile rengi çok koyu oldu, şahsi beğenime dayanarak 5 puandan fazla vermek içimden gelmedi. Kahve severler kusura bakmasın

Önerdiğim kullanım oranı: %6, Verdiğim puan 5 / 10

Virago sentetik su bazlı Kahve Karamel aroma verici

Virago Kahve Karamel aroma verici

15. Virago Fındık aroması – 9 / 10

Bu aromaya kusur bulmak çok zor. Fındık iki tane olduğundan çok az demledim. Daha içer içmez bunun Optimaroma Fındıklı Tütün aromasındaki fındığa çok benzediğini anladım. Çok net fındık tadı alınıyor, kaliteli dümdüz bir fındık aroması. Hem pastahane, hem tütün hatta hem de bazı meyvelere bile yakışıyor. Tek başına kullanılmasını tavsiye etmem. İyi bir reçete aroması. Ben %8 ile demledim, gayet yeterli oldu, daha fazla kullanılmaz ama daha azı da en fazla %6 olur. O kadar güçlü değil.

Önerdiğim kullanım oranı: %8, Verdiğim puan 9 / 10

Virago sentetik su bazlı fındık aroması

Virago su bazlı fındık aroması

16. Virago Hindistan cevizi aroması – 10 / 10

Mükemmel bir reçete aroması. Reçete aroması olarak Hindistan cevizi ve badem aromaları gerçekten mükemmel seçimler olur. Daha önce başka markaların hindistan cevizi aromalarını da denedim ve hepsi çok baskındı. Bu aroma da baskın sayılır ama rahatsız edici bir baskınlık değil. Girdiği herşeyi güzelleştirdi. Ben şahsen tam not verdim, daha iyisi olamazdı. Karışımlarda %3 bile yeterli olacaktır. Aromayı %8 ile kullandım ve bence oran tam oturdu.

Güncelleme: Bu aromanın rengi 1 ay sonra açık sarıya döndü.

Önerdiğim kullanım oranı: %8, Verdiğim puan 10 / 10

Virago Hindistan Cevizi aroması

17. Virago Kavrulmuş Fındık aroması – 7 / 10

Yukarıda da yazdığım gibi Fındık aroması varken bu aromanın neden çıkarıldığını anlamadım. Çok az kullandım, fındıktan tek farkı bunda biraz daha kavrulmuşluk hissi olması yani bu biraz daha sert bir tat veriyor. Diğer fındık %8 ile çok güzel oldu, bu fındık için %8 fazla, bence %6 yeterli. Ürettiğimi hemen tükettiğim için fotoğrafını çekmemişim. Pek çok karışımda denedim, diğer fındık daha net bir sonuç verdi. Pek çok kişi bu fındığı daha çok sevebilir ama ben diğer fındığı beğendim. Aralarında pek fark olmadığı için bu fındığa 7 puan verdim.

Önerdiğim kullanım oranı: %6, Verdiğim puan 7 / 10

Virago sentetik su bazlı Kavrulmuş Fındık aroma verici

Virago Kavrulmuş Fındık aroma verici

18. Virago Badem aroması – 10 / 10

Hindistan cevizi aroması karışımlarda ne kadar başarılıysa bu aroma da en az o kadar başarılı. Bu aromayı tek başına da tükettim, kendimden şüphe ettim çünkü kuruyemiş aromalarını sevdiğimi bilmiyordum. Ya bu aroma çok iyi ya da ben gerçekten kuruyemiş aromalarını seviyorum. Ama mesela fındık da kuruyemiş grubunda ama onu tek başına içebileceğimi sanmıyorum.

Önerdiğim kullanım oranı: %8, Verdiğim puan 10 / 10Virago badem aroması

19. Virago Mentol kokteyli aroması – ? / 10

Mentollere puan vermiyorum, gerçekten mentol sevmiyorum ancak yiğidi öldür hakkını yeme demişler, herhalde ağır mentol sevenler bu aromayı sever. Aromanın açıklamasında limondan bahsediliyor ama limon çok çok hafif, arkalardan geliyor. Çilekli dondurmadaki gibi bir serinlik hissi var. Optimaroma mentol aromasından daha güçlü olduğunu düşüyorum. Diğeri dümdüz mentoldü, bunda bazı atraksiyonlar var 🙂 Ben %8 ile demledim, belki %1 ile demlemeliydim. Yorumum bu kadar.

Güncelleme: Sanırım limonata aromasının geç demlenmesinden dolayı mentol kokteyli aroması da geç demlendi. 1 ay sonra tesadüfen renk değişimini fark ettim. Umarım fotoğraflardan anlaşılabiliyordur.

Önerdiğim kullanım oranı: %1, Verdiğim puan ? / 10 

Virago Mentol Kokteyli aroması

Virago su bazlı aromalar – özet

 1. Virago Hindistan Cevizli Kurabiye aroması: Önerdiğim kullanım oranı: %8, Verdiğim puan 10 / 10
 2. Virago Tarçınlı Vanilya aroması: Önerdiğim kullanım oranı: %6, Verdiğim puan 10 / 10
 3. Virago Karpuz aroması: Önerdiğim kullanım oranı: %8, Verdiğim puan 10 / 10
 4. Virago Ejder Meyvesi aroması:  Önerdiğim kullanım oranı: %7, Verdiğim puan 10 / 10
 5. Virago Türk Tütünü aroması: Önerdiğim kullanım oranı: %6, Verdiğim puan 2 / 10
 6. Virago Muzlu Puding aroması: Önerdiğim kullanım oranı: %8, Verdiğim puan 2 / 10
 7. Virago Filtre Kahve aroması: Önerdiğim kullanım oranı: %10, Verdiğim puan 4/ 10
 8. Virago Çilekli dondurma aroması: Önerdiğim kullanım oranı: %7, Verdiğim puan 9 / 10
 9. Virago Bademli Kek aroması: Önerdiğim kullanım oranı: %7, Verdiğim puan 8 / 10
 10. Virago Mango aroması: Önerdiğim kullanım oranı: %9, Verdiğim puan 7 / 10
 11. Virago Limonata aroması: Önerdiğim kullanım oranı: %10, Verdiğim puan 8 / 10
 12. Virago Peynirli Kek aroması: Önerdiğim kullanım oranı: %8, Verdiğim puan 8 / 10
 13. Virago Çikolatalı Süt aroması: Önerdiğim kullanım oranı: %4, Verdiğim puan 6/ 10
 14. Virago Kahve Karamel aroması: Önerdiğim kullanım oranı: %6, Verdiğim puan 5 / 10
 15. Virago Fındık aroması: Önerdiğim kullanım oranı: %8, Verdiğim puan 9 / 10
 16. Virago Hindistan cevizi aroması:  Önerdiğim kullanım oranı: %8, Verdiğim puan 10 / 10
 17. Virago Kavrulmuş Fındık aroması: Önerdiğim kullanım oranı: %6, Verdiğim puan 7 / 10
 18. Virago Badem aroması:  Önerdiğim kullanım oranı: %8, Verdiğim puan 10 / 10
 19. Virago Mentol kokteyli aroması: Önerdiğim kullanım oranı: %1, Verdiğim puan ? / 10

Denediğim ve hoşuma giden bazı reçeteler

Aromaları tek başına kullanmayı beceremeyenlerdedim. Artık tatlı krakeri bile sütlü kurabiye ile karıştırıp tüketiyorum. Yukarıdaki aromalardan yalnızca Virago Hindistan cevizli kurabiye aromasını ayırdım, onu tek başına tükettim bitirdim. Onun dışındakileri diğerleriyle karıştırıp bir sürü karışım elde ettim. Aşağıda bence başarılı sonuç veren bazı karışımları yazıyorum. Denemek isteyenler olabilir. Diğer denediklerim biraz riskli, onları yazmayacağım.

Reçete 1:

Virago Çilekli Dondurma %5 + Virago Tarçınlı Vanilya %2 + Optimaroma Sütlü Kurabiye %1. Bu üç aromayı da tek başına seviyorum ama meraktan karıştırdım çünkü bana göre çilekli dondurmada kurabiye hissi de olmalı. Tahmin ettiğim gibi çok farklı ve güzel bir tat elde ettim.

Reçete 2:

Virago Karpuz %5 + Optimaroma Çilek %3 (evde daha önceden demlenmiş çilek vardı, karpuzla 5-3 oranında karıştırdım, karpuz bastırdı ama çilek de arkadan geldi, bence güzel oldu.

Reçete 3:

Virago Peynirli Kek %4 + Optimaroma Tatlı kraker %1 + Virago Fındık %3 (Fındık tadı baskın kurabiyeye benzer vanilyalı bir tat elde ettim)

Reçete 4:

Virago Kahve Karamel %3 + Optimaroma tütün %30 ml + Virago Tarçınlı Vanilya %2 (Tütün tadı baskın oldu, eşim çok beğendi, şekersiz bir tütün tadı elde ettik)

Edit 19 Mayıs 2018): Hiçbir aromayı havalandırmadım. Genel olarak havalandırma yapmıyorum. Ancak bu aromalar içerisinde çikolatalı süt, kavrulmuş fındık, Türk tütünü, muzlu puding ve kahve karamel, demleme sırasında kimyasal bir koku verdi, demlenince geçti. Demleme süreci içindeki kokudan rahatsız olanlar bu aromaları havalandırabilir.

Son not: Tüm yorumlar bana mail olarak gelecek. Elimden geldiğince cevaplamaya çalışacağım. Yorumlarınızın yayınlanmadığını düşünürseniz kendinleilgilen@gmail.com adresine mail atmanız yeterli.

 

Yorumlar2

Yorumunuzu ekleyin

Güvenli Alışveriş

Geçerli SSL Sertifikalı bir sitedir. Satışla ilgili tüm sözleşmeler özenle hazırlanmıştır.

Hızlı Kargo

Hafta içi saat 16'ya kadar alınan ödemelere ait siparişler, aynı gün kargoya verilir (Yurtiçi kargo).

Kampanyalarımız

100 TL ve üzeri alışverişlerde kargo ücretsizdir. Güncel kampanyalarımızı lütfen takip ediniz.