Virago aromaları nasıl seçildi

Virago aromaları ve aromalarımızın piyasada satılan pek çok markadan farkını anlatmayı hedeflediğimiz bu yazıda Virago aromalarını nasıl seçtiğimizi size anlatmak istiyoruz. Siteyi açmadan önce geçirdiğimiz 1 yıllık uzun araştırma sürecimizden bahsedeceğiz.

Aslında bizi dolayısıyla Virago aromalarını tanıyorsunuz!

Daha önce Optimaroma aromaları başka bir sitede satıldı.. Virago aromaları ise Nisan 2018’den itibaren satılmaya başlanmıştır.

Virago aromaları aslında yeni değil

Virago aromaları aslında yeni değil

Önceki satışlarımızda en çok eleştirildiğimiz nokta, aroma çeşitliliğimiz az olması idi. Ancak o dönem yapabileceğimiz çok fazla şey yoktu ve sadece güvendiğimiz aromaları satmak zorundaydık. Uzunca bir süre 10 çeşit aroma ile satışlarımızı sürdürdük.

Bu 10 çeşit aroma; Optimaroma Tatlı kraker, Optimaroma Sütlü Kurabiye, Optimaroma Çilek, Optimaroma Kavun, Optimaroma Taze Meyveler, Optimaroma Mentol, Optimaroma Tütün, Optimaroma Karamelli Tütün (eski adıyla tatlı tütün), Optima Fındıklı Tütün idi. Sonra bazı müşterilerimizin isteği üzerine Optima Mix aromasını çıkardık.

Bu aromaları seçme sürecimizde su bazlı aromalarda göstermemiz gereken bazı hassasiyetler vardı ve istediğimiz kalitede aroma bulamıyorduk.

Virago aromaları nasıl doğdu?

Tahminen 1 sene önce Türkiye’deki neredeyse tüm aroma üreticilerinden aroma numuneleri almaya başladık. Virago aromalarını seçmek, özel anlaşmalar yapmak, dolum tesis bulmak, marka tescil belgelerine başvurmak, Tarım Bakanlığı ile görüşmek vs derken aylarca yasal zemini oluşturmaya çalıştık.

Yasal zemini oluşturmak da yetmiyor. Öncelikle Virago ekibi olarak kendimizi bilgi anlamında geliştirmemiz gerekiyordu. Su bazlı aromalarda uzmanlaşmıştık ancak piyasada yağ bazlı aromalara ve kokteyl aromalarına da talep vardı. Bunlara bir de ihracat ve markalaşma hedeflerimiz eklenince yoğun bir bilgilenme dönemine girdik.

Neden yapay aromalarda uzmanlaştık?

Başlangıçta yağ bazlı aromalarda doğal aromalara daha sıcak bakıyorduk. Ancak araştırmalarımız bitip ürün seçimine geldiğimizde yapay aromaların doğal aromalara göre üstün yanlarını keşfettik. Kendi bakış açımıza göre yapay aroma kullanılması daha güvenli idi. Hatta bu konudaki düşüncelerimizi .aşağıdaki yazılarda anlatmaya çalıştık.

Doğal aromalar gerçekten doğal mı?

Yapay aromalar nedir, ne değildir?

Yapay aromalarda son kullanma tarihi

Virago aromaları nasıl seçildi?

Su bazlı aromalarda kriterler çok netti, suda çözünmesi, renklendirici içermemesi, diasetil içermemesi gerekiyordu. Diasetil testleri direkt sıvı üzerinden yapıldığından kolayca diasetil içermediğini beyan edebiliyoruz. Bunun dışında aromanın tadı da önemli. Geniş bir ekip olduğumuzdan aylarca bu aromaları kendimiz tükettik.

Ekibimizde Sertaç beyin olması bu makalelerin hazırlanmasında çok faydalı oldu. Günde en az 10 saat çalışarak sürekli araştırmalar yaptı. Virago aromalarının seçimi konusunda ekibimizin ve özellikle Sertaç beyin katkıları muazzamdı.

Ekibimiz arı gibi çalışıyor

Ekibimiz arı gibi çalışıyor

Virago aromaları ürün kategorileri

Su bazlı Virago aromaları, geçmişten gelen deneyimle 400’e yakın numunenin test edilmesinden sonra seçildi. Hedefimiz 100 çeşit su bazlı aroma satmaktı ama bu mümkün olmadı. Şu anda 6’sı Optimaroma aromaları ve 4’ü Virago olmak üzere toplam 10 farklı su bazlı aromamız var. Zaman içinde çok fazla artış olacağını düşünmüyoruz çünkü suda gerçekten çözünen aroma bulmak zor. Outlet kısmında ise satışını bıraktığımız su bazlı Virago aromaları bulunuyor. Kırmızı etiketli SKU kodu SK ile başlayan tüm aromalar su bazlıdır.

Yağ bazlı aromalarda annelerimizin fikirlerini aldık. En çok hangi aromaları isterdiniz diye kısa bir anket hazırladık ve annelerimiz aracılığıyla 45 kişiye ulaştık. Bu ilginç ve eğlenceli bir süreçti. Yağ bazlı aromaları, annelerimiz ve annelerimizin gün arkadaşları seçti. Bir de facebook çevremizden arkadaşlarına rica ettik ve annelerine sordurduk. En çok istenen tatlar üç aşağı beş yukarı belliydi. Yağ bazlı aromaları, güvenilir üreticilerden alıp çok düşük kar marjıyla satışa ekledik. Her ne kadar çok emek vermiş olsak da su bazlı aromalar ve kokteyl aromaları gibi kendimizin bizzat kullandığı aromalar olmadığından, bu sektörde henüz çok iddialı değiliz.

Virago kokteyl aromaları pek çok eski müşterimizin yakından tanıdığı Sönmez bey bizzat seçti, test etti. Kendisi bu aromaları zaten kullanıyordu. Alkol içeren aromaların özelliklerini ekibimize kendisi öğretti. Yeni Virago Kokteyl aromaları için kendisinin denemelerinin bitmesini bekliyoruz.

Yukarıdaki aromalardan yalnızca Virago su bazlı aromalar, yoğun bir test sürecinde girdi. Virago su bazlı aromalar şu anda üç farklı tedarikçiye ürettiriliyor. Tüm üreticilerle Taşeron Üretim sözleşmesi yapıldı. Dolum firmamız İzmir Bornova’da. Tüm ürünlerin analiz belgeleri elimizde mevcut. Yurtdışı odaklı hareket ettiğimizden analizler önce İngilizce olarak hazırlandı.

Aromalarımızın tamamı Gıda Bakanlığının denetlediği firmalarda sözleşmeli üretiliyor.

Gerçek Kullanıcı Yorumları Ne Kadar Gerçek?

Bu kısım önemli çünkü sitemizde yazı yazmak isteyenlere İçerik Yöneticisi hakkı tanıyoruz. Ürünlerimize gerçekten güveniyoruz. Bizim en önemli sorunumuz ürünlerimizi yeterince tanıtamıyor olmak. Yorumlar şimdilik olumlu gibi gidiyor çünkü herkesin sevebileceği aromaları numune olarak verdik. Numunelerin tamamını verdiğimiz blog yazarının fikirlerini bekliyoruz. Gelecek eleştirilere açığız ve gerekirse bazı aromalarımızı kaldırabiliriz. Bizim için kullanıcıların ve özellikle bağımsız bloggerların fikirleri gerçekten çok önemli.

Virago aromalarının yurtdışında iddialı olabilmesi, Türkiye kullanıcılarının aromalarımızı beğenmesi ve kalitesi bulmasından geçiyor. 

Virago aromaları mutlu müşteri demektir!

Virago aromaları mutlu müşteri demektir!

Tüm aromaların numunelerini verdiğimiz bir kişi haricinde diğer kullanıcı yorumları ürünlerimizi bizzat satın almış kişilerden oluşuyor. Su bazlı aromaların yorumları önceki siteden beri bizden alışveriş yapan değerli müşterilerimiz tarafından yapılıyor.

Uzun vadeli hedefimiz

Hedefimiz ihracat yapmak. Capella, Inewera gibi bir marka olmayı çok istediğimizden İngilizce bir isim seçtik: Virago Flavours! “Flavours” kelimesi “aroma” anlamına geliyor ve yurtdışına satış yapacağımızda Virago ismi ön plana çıkacak. Yani Türkiye için Virago Flavours yerine Virago aromaları tabirini kullanabiliriz.

Virago flavours markasıyla ihracat hedefliyoruz

Virago flavours markasıyla ihracat hedefliyoruz

Virago Flavours, aynı Capella Flavours veya Inewera Flavours gibi ilk kelime ile anılacak ve yurtdışında da Virago ismini ilerleteceğiz. Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor, İngilizce web sitesi birkaç ay içinde faaliyete geçecek.

Özetle, iç pazarı hedeflesek de nihai hedefimiz yurtdışında kendi ismimizle aroma satmaktır. İçerik oluşturmak zaman aldığından İngilizce web sitesi çalışmaları yavaş ilerlemektedir.

Virago Müşterisi Kimdir?

Bunu tekrar etmekte fayda var. Bizim aradığımız müşteri profili çok net. Hakkımızda sayfasında da yazdığımız gibi:

Virago müşterisi bilgili, okuyan ve araştıran kişilerden oluşur. Ürünlerimiz hakkında bizimle tartışabilir, aklına takılan tüm soruları sorabilir. Virago müşterileri, ilan edilen özellikteki ürünü aldığından emindir, kargonun mümkün olan kısa sürede gönderileceğinden ve mağduriyet durumlarında şirketin ürününün arkasında duracağından emindir. Virago müşterisi, aldığı ürünlerde sorun çıkarsa geri gönderip telafi veya ücret iadesi alacağını bilir. Virago müşterisi, ilk hatamızda arkasına bakmadan alternatiflere yönelen müşteridir, hata kabul etmez.

Virago müşterisi zekidir, hatayı sevmez

Virago müşterisi zekidir, hatayı sevmez!

Yorumlar4

Yorumunuzu ekleyin

Güvenli Alışveriş

Geçerli SSL Sertifikalı bir sitedir. Satışla ilgili tüm sözleşmeler özenle hazırlanmıştır.

Hızlı Kargo

Hafta içi saat 16'ya kadar alınan ödemelere ait siparişler, aynı gün kargoya verilir (Yurtiçi kargo).

Kampanyalarımız

100 TL ve üzeri alışverişlerde kargo ücretsizdir. Güncel kampanyalarımızı lütfen takip ediniz.