Virago Kokteyl Aromaları İnceleme

Bu yazıda, kokteyl aromaları ile ilgili genel bilgiler verdikten sonra incelediğim Virago kokteyl aromalarını anlatacağım. Kullandığım malzemeleri ve aroma oranlarını da detaylı olarak yazmaya çalıştım.  Yazının sonunda ise Virago kokteyl aromaları ile ilgili şahsi yorumlarım yer alıyor.

Bu yazıyı, Virago yöneticilerinin isteği üzerine kaleme aldım, kokteyl aromalarının kullanımı hiçbir yerde anlatılmadığı için bu tip aromaların kullanım şeklini detaylıca anlatmak da istedim. 

Virago kokteyl aromaları inceleme

Virago kokteyl aromaları inceleme

Virago Kokteyl aromalarının diğer aromalardan farkı var mı?

Aromalar ya da yeni adıyla aroma vericiler kendi içinde faklı şekilde sınıflandırılıyor. Bu sınıflardan biri de kokteyl aromaları. Kokteyl aromaları, alkollü ya da alkolsüz kokteyllerin içinde kullanılabilen aromalardır.

Kokteyl aromalarında taşıyıcı olarak propilen glikol yerine alkol kullanılabilir ama Virago Kokteyl aromaları alkol içermiyor. Virago koteyl aromalarının açıklamasında taşıyıcı olarak yağ bazlı ve su bazlı gibi açıklamalar var.

Aroma vericiler içine eklendiği sıvıya kendi karakteristik özelliğini verip tat ve koku anlamında değişim sağlar. Kokteyl aromaları bu anlamda bildiğimiz aromalardan farklı değil.

Kokteyl aromalarının kullanım oranları genellikle %0,2 (binde iki) dir. Bu oran kullanıcının isteğine göre arttırılıp azaltılabilir. Virago kokteyl aromalarında bu oranı kullandım, yalnızca ardıç aromasında binde 3 kullandım.

Virago Kokteyl Aromalarını hangi sıvıyla denedim?

Aromaları şahsen alkollü içeceklerde kullandığım için incelememi de alkollü içecekler üzerinden yaptım. Aromaları marketlerden alabileceğiniz votka ile deneyebilirsiniz.

Virago Kokteyl aromalarını incelerken kullandığım malzemeler

Sitenizden aldığım 250 ml ve 600 ml plastik beherler

Cam şişe (marketten aldığım cam malzemeden büyük su şişeleri)

Farklı ölçülerde enjektörler (en kısa sürede enjektör eklemenizi rica ederim, dışarıdan almak zorunda kaldım).

Aromalar için denemelerimi 100 ml üzerinden yaptım ancak daha net anlaşılması için litre bazında anlatacağım. Her bir aromaya bir litre üzerinden deneme yapmış gibi konuyu ele alacağım.

Denediğim Virago Kokteyl aromaları

Virago kokteyl aromaları

Virago kokteyl aromaları

Virago Agave Aroma Verici:

Agave bitkisi, Meksika kökenli olduğu bilinen tekilanın elde edildiği bitkidir. Tekilanın buruk tadını veren agave, Virago tarafından kokteyl aroması olarak satılıyor. Şimdi işlemi adım adım anlatacak olursam;

Virago agave aroması

Virago agave kokteyl aroması

  1. Bir litre votka içine 2 ml agave aroması ekleyip iyice çalkaladım.
  2. Bir hafta kadar 20-25 derece oda sıcaklığında, karanlık ve ışık almayan ortamda beklettim

Elde ettiğim nihai ürünü denediğimde muazzam bir tat aldım. Aslında votkayı tekilaya çevirmiş oldum ama tadı ve kokusu gerçekten çok tatminkardı. İtiraf etmem gerekirse yapar yapmaz bir miktar tükettim, o da güzeldi ama 1 hafta sonra aroma tadı tam oturmuştu. Votka ile yapacaksanız direkt %0,2 (binde iki) aroma ekleyip karıştırın, iyice çalkalayıp hemen tüketebilirsiniz.

 

Virago Ardıç Aroma Verici:

Bu günlerde viski ve votka daha popüler olsa da bundan 20 yıl kadar önce ülkemizde oldukça revaçta olan içkilerden biri de cin’di. Cin, James Bond içkisi olarak biliniyordu. Öyle ki cin tek başına telaffuz edilmez, cin tonik diye telaffuz edilirdi. Cin özellikle damakta bıraktığı fresh tatla anılır.

Yaptığım karışım, vişne ya da tonikle birlikte tüketildiğinde fresh tat kaybolup ardıç aroması yok oluyor. Bunun yerine limon aromalı gazoz ardıç için daha başarılı sonuçlar veriyor.

Cin için agave aromasında kullandığım yolu izledim. Biraz kopyala yapıştır gibi olacak ama cin için de aynı sıralamayı yazmakta fayda var diye düşünüyorum;

Bir litre votka içine 1 ml ardıç aroması ekleyip iyice çalkaladım.Bir hafta kadar 20-25 derece oda sıcaklığında, karanlık ve ışık almayan ortamda beklettim

Elde ettiğim nihai ürünü denediğimde fresh tadı aldım ancak bu tadı biraz daha arttırmak istedim. Bunun için aynı yöntemle oranı %0,2 (binde iki) seviyesine çıkardım, bence daha güzel oldu. Cini arkadaşlarımdan birine denettim, limon aromalı gazozla servis yaptım. Tadına bakan arkadaşım içinde alkol olmadığını ve alkolü hissetmediğini ve ikincide de aynı yumuşak tadı aldığını söyledi. Yazının başında da söylediğim gibi hesaplamanın daha anlaşılır olması için litre bazında anlatıyorum ama 100 ml lik denemeler yaptım. O anda içemesem de daha sonra aynı tarifle acısını çıkardım.

Virago kokteyl aromalarıyla ilgili kişisel genel yorumum;

Virago kokteyl aromalarını gerçekten beğendim. Tat, koku ve renk olarak tatmin edici sonuçlar aldım. Umarım yeni açıldığınız için değildir ve umarım bu kaliteyi hep sürdürürsünüz.

Farklı aroma markalarıyla da denemelerim oldu ancak kullanım miktarında %0,2 oranında en net sonuçları virago aromalarından aldım.

Kullandıkları şişeler hakkında kendilerinden ayrıca bilgi istemiştim. Gıda temasına uygun, kilit kapaklı ve damlalıklı şişe kullanıyorlar. Ürünlerinin üretimi ve dolumu gıda bakanlığı tarafından denetlenen ve izinli tesislerde yapılıyor, bu bilgiyi şişe üzerindeki bilgilerden de teyit ettim.

Bu şekilde başarılı sonuçlar aldığım aroma vericilerin titizlikle üretilip sunulmasını ayrıca takdir ediyorum. Elinize ve emeğinize sağlık.

Yorumlar9

Yorumunuzu ekleyin

Güvenli Alışveriş

Geçerli SSL Sertifikalı bir sitedir. Satışla ilgili tüm sözleşmeler özenle hazırlanmıştır.

Hızlı Kargo

Hafta içi saat 16'ya kadar alınan ödemelere ait siparişler, aynı gün kargoya verilir (Yurtiçi kargo).

Kampanyalarımız

100 TL ve üzeri alışverişlerde kargo ücretsizdir. Güncel kampanyalarımızı lütfen takip ediniz.