Yapay aroma verici (aroma) genel bilgi

Aroma verici yani aroma, Virago Kimya’nın ana faaliyet konusudur. Bu yazıda aroma verici ve aroma kelimeleri dönüşümlü olarak kullanılmıştır. Her iki ifade de aynı anlama gelir.

Yapay Aroma Verici (Aroma) Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Aroma verici ya da daha çok bilinen adıyla aroma temelde yiyecek ve içeceklere tat, koku ve renk vermek için tasarlanmış ürünlerdir. Aroma verici (aroma) doğal tatları yapay olarak taklit eder. Laboratuvar ortamında molekül boyutunda hazırlanan aroma verici (aroma) kullanılacağı alana göre belirli taşıyıcıların üzerine özel koşullarda eklenir. Bu süreç üretim prosesi olarak adlandırılır.

Aroma taşıyıcısı olarak genellikle su, yağ, gıdai alkol ve mono propilen glikol kullanılır. Taşıyıcının türüne göre aroma verici (aroma) genellikle yağ bazlı ve su bazlı olmak üzere sınıflandırılabilir. Diğer bir tabirle suda çözünen ve yağda çözünen aroma verici (aroma) olarak da adlandırılabilir. Su bazlı aroma ile suda çözünen aroma aynı şeydir.

Aroma Verici (Aroma) nın İçeriği

Yapay aroma verici (aroma) içeriği genellikle taşıyıcı olan mono propilen glikol ve üzerine eklenen molekül boyutundaki aroma verici bileşenden oluşur. Özellikle paketli gıdaların üzerinde yer alan ürün içeriklerinde bir çok bileşen yer almaktadır. Genellikle bu bileşenlerden biri de aroma verici (aroma) dir.

Aroma Verici İçeriği
Aroma Verici İçeriği

Aroma, paket üzerinde yazan tuz veya şeker gibi bir bileşendir ve içeriğinde karmaşık olmayan net ifade edilebilen bir açıklamaya sahiptir. Yukarıda belirttiğimiz gibi aroma vericiler yiyecek ve içeceklere tat vermek için küçük miktarda kullanılmak üzere tasarlanmış ürünlerdir.

Sofralık tuzlar nasıl ki kaşık kaşık direk olarak yenmeye uygun değilse, aroma verici (aroma) da direk olarak tüketime uygun değildir.

Aroma Verici (Aroma) nın Kullanım Alanı Nasıl Belirlenir?

Bu sorunun cevabı için aroma verici (aroma) nın nerede kullanılacağının önceden belirlenmesi gerekir. Nihai veya endüstriyel tüketiciler aroma verici (aroma) yı yiyecekte kullanacaksa yağ bazlı yani yağda çözünen bir aroma tercih etmelidir aksi takdirde aroma verici (aroma) toplam karışım içerisinde homojen çözünmeyecektir. Homojen olarak çözünmeyen aroma verici (aroma)) hedeflenen sonuca ulaşamaz ve uygulama başarısız olur.

Eğer aroma verici (aroma) içecekte kullanılacaksa su bazlı olmalıdır aksi takdirde toplam karışım içerisinde homojen çözünmez ve su üzerindeki yağ gibi tabaka halinde kalır.

Aroma verici (aroma) aslında su bazlı (suda çözünen) ve yağ bazlı (yağda çözünen) olmak üzere iki temel ayrımda ele alınabilir. Zaman zaman özel talepler doğrultusunda karışım içerikli aroma verici (aroma) hazırlanabilir. Örneğin öksürük şurubu için özel bir formül içeriğinde %80 su bazlı (suda çözünen) aroma verici (aroma) ve %20 yağ bazlı (yağda çözünen) aroma verici (aroma) kullanılabilir ancak bu, genel kullanım türü değildir ve kullanıcının talebi üzerine özel üretimle hazırlanır.

Aroma Verici (Aroma) nın Kullanım Alanı Nasıl Test Edilir?

Aroma verici (aroma) nın nihai tüketiciler öncelikli olmak üzere tüm kullanıcılar açısından test edilebilmesi oldukça kolaydır.

Eğer yağ bazlı bir aroma verici (aroma) isteniyorsa test için 100 ml su içerisine bir miktar (0,5 ml – 1 ml kadar) aroma verici (aroma) eklenip çalkalanmalı ve birkaç dakika beklenmelidir. Eğer su içine eklenen aroma verici (aroma), su içinde homojen olarak dağıldıysa (aroma kaynaklı renk değişimi dikkate alınmadan) bu aroma vericinin su bazlı yani suda çözünen aroma verici (aroma) olduğu anlamına gelir ancak su içerisinde homojen olarak dağılmayıp su üzerinde yağ gibi kaldıysa ya da suyun dibine çöktüyse bu da aromanın yağ bazlı olduğu anlamına gelir. Aroma verici (aroma) nın en basit test yöntemi bu şekilde yapılabilir.

Aroma Verici nin Kullanım Alanı Nasıl Test Edilir
Aroma Verici nin Kullanım Alanı Nasıl Test Edilir

Endüstriyel kullanıcılar kendi kullanım amaçlarına göre ayrıca testler yapabilirler ancak bu tip testler sektörel farklılıklar gösterebilir. Aroma verici (aroma) üzerinde profesyonel olarak faaliyet gösteren işletmeler, üretim aşamasında aroma verici (aroma) nın kullanım alanını belirleyerek üretim planlamalarını bu doğrultuda yaparlar.

Aroma Verici (Aroma) nın Kullanım Miktarı Nasıl Belirlenir?

Aroma verici (aroma) üreticileri belirli konsantrasyonlarda üretim yaparak bunu müşterilerine önerilen kullanım dozajı olarak bildirirler ancak nihai ve endüstriyel kullanıcılar tarafından bu miktar arttırılıp azaltılabilir.

Kullanıcıların kendilerine özel geliştirdikleri tariflerde önerilen kullanım dozajı test edilmeli ve hedeflenen sonuç doğrultusunda yine testler yapılarak miktar arttırılıp azaltılmalıdır. Zaman zaman kullanıcıların tariflerine göre özel dozajlı aroma verici (aroma) üretimi de yapılabilir.

Aroma Verici (Aroma) nın Kullanım Sırası Nasıl Belirlenir?

Sektörel farklılıklar olsa da genellikle Aroma verici (aroma) nın üretim tasarımı, tüm bileşenleri eklenmiş ve karışımları hazırlanmış nihai ürün üzerine eklenmesi üzerinedir.

Aroma Verici nin Kullanım Sırası Nasıl Belirlenir
Aroma Verici nin Kullanım Sırası Nasıl Belirlenir

Kullanım miktarında farklılıklar olduğu gibi kullanım sırasında da farklılıklar olabilir. Nihai veya endüstriyel kullanıcılar kendi özel tariflerinde aroma verici (aroma) nin kullanım sıralamasında değişiklik yaparken kullanım miktarında olduğu gibi testler yapmalıdırlar. Yemek yapılırken tuzun hangi aşamada ekleneceği biraz daha yemek yapanın inisiyatifindedir.

Kullanıcılar için en pratik yöntem, yapacakları testlerde öncelikli olarak üreticinin önerdiği sırayı kullanmak ve elde ettiği sonuca göre kendi yapacağı testlerle sektörel olarak kendi sıralamasını belirlemektir.

Aroma Verici (Aroma) nın Son Kullanım Tarihi Nedir?

Aroma verici (aroma) nın son kullanım tarihi yoktur ancak önerilen etkili kullanım tarihi vardır. Aroma verici (aroma) etkili kullanım süresi içerisinde kullanılırsa tat, koku ve renk performansı yüksektir ancak etkili kullanım tarihi sonrasında kullanılırsa tat, koku ve renk performansı kademeli olarak düşecektir. Bu konuda sitemizin blok kısmında yer alan SENTETİK AROMALARDA SON KULLANMA TARİHİ başlıklı yazımıza bu link üzerinden ulaşıp daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

  • sentetik = yapay
  • aroma=aroma verici
  • su bazlı=suda çözünen
  • yağ bazlı=yağda çözünen

Üretim aşamasını kontrol altında tutan birçok işletmede olduğu gibi aroma verici (aroma) üreten ve satan işletmeler de uymak zorunda oldukları etiket yönetmeliği gereği ürün kullanım sürelerini şişe üzerindeki etikette belirtmektedir.

Etkili kullanım süresi içinde aroma verici (aroma) dan en yüksek performansı olmak için saklama koşulları da büyük önem arz etmektedir.

Dengeleyici Olarak Aroma Verici (Aroma) Kullanılması

Bu konuyu bir örnekle açıklamak daha pratik olacaktır. Nihai bir tüketici çilek reçeli yapmak istiyor ve üç farklı tarladan aldığı çileklerden eşit koşullarda üç ayrı çilek reçeli yapıyor. Elde edilen üç farklı çilek reçeli tat ve koku olarak birbirinden farklı oluyor ve bu reçellerin eşit tat ve kokuya sahip olması isteniyor. Bu durumda reçellere aroma verici (aroma) eklenerek tat ve kokuları dengelenebiliyor.

Dengeleyici Olarak Aroma Kullanılması
Dengeleyici Olarak Aroma Kullanılması

Bu örnekte geçen nihai karışım yani çilek reçeli içindeki aroma verici (aroma) tamamen çilek meyvesinin yerini almıyor yalnızca çilek meyvesinin doğal aromasındaki eksikliği dışarıdan takviye ederek gidermiş oluyor.

Kullanıcılara Önerilerimiz

Aroma verici (aroma) toplam karışım içerisine eklenen küçük miktarlı bir bileşendir. Hem nihai hem de endüstriyel kullanıcıların tariflerinde aroma verici (aroma) kullanıp kullanmayacağı tamamen kendi özgür kararlarına bağlıdır.

Aromaların kullanım miktarı, sırası ve şekli üreticiler tarafından ancak tavsiye edilebilir ancak kullanıcı tarafından miktar, sıra ve şekil kendi tariflerine göre değişiklik gösterebilir. Kullanıcılar tarafından hazırlanmış olan tarifler kendi sorumluluklarındadır.

Aroma verici (aroma) bileşenler, tek başına nihai ürün gibi değerlendirilmemelidir. Örneğin kahve aroması asla doğal kahve gibi değerlendirilmemeli ve doğal kahve gibi tüketilmemelidir. Aroma verici (aroma) ürünler temel olarak yiyecek ve içeceklerde seyreltilerek kullanan ve nihai olmayan ürünlerdir.

Sitemizde satılan hiçbir aroma verici, nihai tüketime uygun ürün değildir ve seyreltilmeden kullanılamaz. Kullanılacağı yere göre (yiyecek, içecek, nargile tütünü vs) muhakkak seyreltilmelidir. Bu aroma vericilerin hepsi, prensip olarak yiyecek ve içecek uygulamalarında lezzet verici maddeler olarak kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Yorumlar4

Yorumunuzu ekleyin

Güvenli Alışveriş

Geçerli SSL Sertifikalı bir sitedir. Satışla ilgili tüm sözleşmeler özenle hazırlanmıştır.

Hızlı Kargo

Hafta içi saat 16'ya kadar alınan ödemelere ait siparişler, aynı gün kargoya verilir (Yurtiçi kargo).

Kampanyalarımız

100 TL ve üzeri alışverişlerde kargo ücretsizdir. Güncel kampanyalarımızı lütfen takip ediniz.